Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zapoznaj się z polityką prywatności.Zamknij

Przejdź do komentarzy

Dlaczego segregujemy


Mieszkańcy 8 dzielnic Warszawy (Pragi Południe, Pragi Północ, Rembertowa, Wawra, Wesołej, Śródmieścia, Ursynowa i Wilanowa), począwszy od 1 lutego 2014 r. jako pierwsi będą dokonywali segregowania odpadów komunalnych w swoich mieszkaniach i domach, aby potem wrzucić je do czerwonych, zielonych lub czarnych pojemników.
 
Każdego roku w Polsce produkujemy średnio 12 milionów ton śmieci. Jeśli trafią one na wysypisko śmieci, to będą tam nawet przez kilkaset lat. I tak na przykład papierowa chusteczka rozkłada się przez 3 miesiące, zapałka – 6 miesięcy, guma do żucia - 5 lat, puszka – 200 lat, a plastikowa butelka - nawet 1000 lat.
 
Warto segregować ponieważ:
  • z 35 plastikowych butelek można wyprodukować jedną bluzę z polaru;
  • z 19 tysięcy puszek po konserwach – 1 samochód;
  • z 670 puszek po napojach gazowanych – 1 rower;
  • ze 100 ton makulatury wyprodukować można 90 ton papieru;
  • szkło odzyskane z 1 butelki to zaoszczędzenie energii 100W żarówki świecącej bez przerwy przez 4 godziny.
Nowy system zapewni, że odpady znajdujące się w zielonych pojemnikach (opakowania szklane, butelki oraz słoiki) trafią bezpośrednio do zainteresowanych firm, wykorzystujących je jako materiał w swojej produkcji (np. huty szkła).
 
Wszystkie odpady z czerwonych pojemników (papier i tektura, butelki plastikowe oraz inne opakowania wykonane z plastiku, kartony po sokach oraz puszki) trafią do sortowni, gdzie większa ich część zostanie odzyskana natomiast pozostałości z procesu sortowania trafią na składowiska odpadów komunalnych.
 
Z kolei odpady zmieszane z czarnych pojemników trafią do zakładów, w których będą najpierw sortowane w celu odzyskania wartościowych energetycznie składników, a następnie poddane kompostowaniu, by nie wydzielał się z nich metan i by były obojętne dla środowiska naturalnego. Na koniec, to czego nie uda się odzyskać, trafi na składowiska.
 
Pamiętaj - Ty także masz wpływ na wysokość opłaty za odbiór odpadów. Jeśli będziesz segregował śmieci, zapłacisz mniej!

Plakat o nowym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi w 8 dzielnicach

Ulotka "Jak segregować odpady od 1 lutego 2014 r. w 8 dzielnicach"