Przejdź do komentarzy

Aktualności

« Wstecz

Rozpoczynamy Warszawski Miesiąc Recyklingu

Czerwiec upłynie pod znakiem ekorozwiązań. Z okazji Warszawskiego Miesiąca Recyklingu miasto przygotowuje m.in. rodzinny piknik, sesje szkoleniowe oraz dyskusje o mądrym gospodarowaniu odpadami wielkogabarytowymi URBANREC. Podczas konferencji COLLECTORS eksperci podzielą się dobrymi praktykami  w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi w krajach europejskich.

Cykl wydarzeń w stolicy będzie promować podejście R3 - REDUCE – REUSE – RECYCLE, czyli: ogranicz (ilość wytwarzanych odpadów) – użyj ponownie (nie wyrzucaj przedmiotów, które mogą być jeszcze użyte) – przetwórz (odpady – w tym bioodpady - stają się zasobem). Podczas EKOPIKNIKU, w sobotę 15 czerwca, w parku Świętokrzyskim (obok PKiN), w godz. 12:00-18:00 na dzieci i dorosłych czekać będzie moc atrakcji. Wielkoformatowe gry o zasadach segregacji odpadów, warsztaty promujące drugie życie przedmiotów i ideę zero waste, a także lekcje z gotowania dań „po wczorajszym obiedzie” – to część animacji tego rodzinnego wydarzenia. Eksperci podzielą się techniką zakładania kompostowników w przydomowych ogródkach oraz zdradzą patenty na zmniejszenie ilości wytwarzanych śmieci. Nie zabraknie również gry terenowej i konkursów z nagrodami. Szczegóły dostępne są na stronie wydarzenia

Podczas EKOPIKNIKU m.st. Warszawa przystąpi do Koalicji 5 frakcji – ogólnopolskiej inicjatywy, której celem jest wprowadzenie na opakowaniach systemu oznakowań wskazujących sposób segregacji odpadów i edukacja ekologiczna.

Projekt URBANREC
Warszawa uczestniczy w innowacyjnym projekcie, którego celem jest opracowanie nowego podejścia do przetwarzania miejskich odpadów wielkogabarytowych. Z mebli, materaców, ławek ogrodowych czy wyrobów tapicerskich można ponownie otrzymać wysokiej jakości surowce wtórne i produkty, takie jak: kleje, rozpuszczalniki, pianki, elementy wzmacniane włóknem i filcem czy drewnem. W ramach projektu URBANREC specjaliści szukają rozwiązań umożliwiających redukcję ogólnej ilości odpadów wielkogabarytowych oraz ich ponownego użycia. Ważne są kwestie organizacyjne, aby możliwe było pozyskanie przedmiotów dobrej jakości, a poddane renowacji meble znalazły nowych właścicieli. Rozwiązania testowane są w Belgii, Hiszpanii, Polsce oraz Turcji. Konsorcjum projektowe spotka się w Warszawie 12 i 13 czerwca. Inicjatywa otrzymała dofinansowanie z programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”. 

Konferencja projektu COLLECTORS
Konferencja COLLECTORS, która odbędzie się w środę, 26 czerwca w Centrum Nauki Kopernik będzie okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami polskich i europejskich samorządów oraz reprezentantami przemysłu i biznesu, zajmującymi się gospodarką odpadami. Partnerzy wydarzenia zaprezentują dobre praktyki w zakresie odbioru i sortowania opakowań papierowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Uczestnicy paneli dyskusyjnych przedstawiać będą nowe rozwiązania w zakresie organizacji systemu gospodarki odpadami w różnych regionach Europy oraz stosowanych technologii. 

Mniej plastiku w stołecznym ratuszu
Warszawa redukuje używanie plastiku. Ratusz, urzędy dzielnic i jednostki podległych  miastu sukcesywnie rezygnują z jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z tworzyw sztucznych na rzecz biodegradowalnych materiałów. Ta inicjatywa obejmuje także miejskie wydarzenia, takie jak rodzinne pikniki i czy imprezy związane z obchodami wybranych rocznic - plastikowe naczynia będą używane w szczególnie uzasadnionych przypadkach.


 
  

  

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zapoznaj się z polityką prywatności.